Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir? 
Günümüzde yaygın olarak kullanılan kimyasal peeling derinin özellikle meyve asitleri başta olmak üzere çeşitli kimyasal ajanlar uygulanarak yüzeyel ve derin katmanların kontrollü bir şekilde soyulması işlemidir 
Bunun neticesinde derinin normalde ortalama olarak 24 ila 28 gün süren yenilenme hızı artırılarak daha genç ve taze bir görünüm alması sağlanmaktadır.  

Kimyasal peeelingin başlıca kullanım alanları nelerdir?  
Hafif ve orta düzeydeki kırışıklıkların giderilmesi .  
Çatlaklar ve yara izleri .  
Leke tedavileri .  
Cilt gençleştirme(anti aging amaçlı) .  
Güneş hasarına bağlı ciltten kabarık çeşitli lezyonların giderilmesi .  
Akne (sivilce) tedavisi .  
Akneye bağlı izler ve kraterlerin azaltılması .  
Kıl dönmesi .  
Geniş gözenek.  
Yağlanma problemleri. 
 

Kimyasal peeling uygulamaları öncesi ve sonrasında dikkat edilecek hususlar nelerdir?  
Kimyasal peeling uygulaması öncesi ve sonrasında uygulama yapılan bölgeyi güneşten koruyunuz,bronzlaşmaktan kaçınınız,güneş banyosu yapmayınız ve solaryuma girmeyiniz. Güneşe çıkılacaksa en az 3-4 hafta boyunca mutlaka cilt tipinize uygun yüksek koruma faktörlü bir ürün kullanınız.

Anormal pigmentasyon (ciltte renk değişimi) a sebep olabileceğinden kimyasal peeling uygulamasına başlamadan evvel özellikle doğum kontrol hapı gibi östrojen hormonu içeren düzenli kullandığınız bir ilacınız veya başka ilaçlar (başta isotretionin(roaccutane) gibi sivilce ilaçları,tetrasiklin grubu antibiotikler,steroid hormonlar..vs) varsa mutlaka doktorunuzu uyarınız ve tedavi sonrasında da uzunca bir süre kullanmayınız.  
 
Alacağınız her ilaç için doktorunuza danışınız.  
 
Kimyasal peeling uygulaması sonrası ilk gün cildinizi tahrişten uzak tutunuz,aşırı sıcak banyo yapmayınız ve nemlendirici haricinde hiçbir kozmetik ürün uygulamayınız.(sabun,şampuan ve kolonya gibi)Ilık su ile yıkayabilir ve doktorunuzun önereceği uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.  

Kimyasal peeling uygulaması sonrası oluşabilecek kızarıklık veya kaşıntı için doktorunuza danışarak antihistaminik veya steroidli kremler kullanabilirsiniz.  

Gribal bir enfeksiyon geçiriyor iseniz yada böyle bir şüpheniz varsa (Halsizlik,kırgınlık,burun akıntısı gibi) doktorunuzu uyarınız ve gerekirse tedavinizi erteleyiniz.