Sıkça Sorulan Sorular


Lazer Epilasyonda Başarıyı etkileyen faktörler.

•Uygulama yapılan bölgedeki Kıl koyu ve kalınsa sonuç daha iyidir. Çünkü kalın kıl yeterli enerjiyi tutabilir. Bu sayede kıl köküne iletilen yüksek ısı kökü daha kuvvetli tahrip eder.
•İyi sonuç için yeterli derecede enerji kullanılmalıdır. Enerji cildi yakmayacak ama kıl kökünü de tahrip edecek düzeyde olmalıdır. 
• Atım süresi cilde ve kıla göre ayarlanmalıdır. Long pulsed lazerler bu nedenle avantajlıdır.
• Kıl rengi siyah ise sonuç en iyidir. Beyaz tüylere lazer etkisizdir.
• İyi ve etkin bir soğutma sistemi etkin dozları kullanmaya imkan verir ve başarıyı arttırır.Komplikasyon oranını düşürür.
• Uygulanan vücut bölgesi başarıyı etkiler. Yüz bölgesi ve kollar problemli bölgelerdir. Koltukaltı, genital bölge ve bacak bölgesi en iyi cevap alınan bölgelerdir.
• Derin yerleşimli sırt ve göğüs bölgelerinde de bazen sorun yaşanabilir.
•Kişinin genetik yapısı ve kıl yapısı bu parametreleri etkileyebilir.
 

Lazer`in uygulanması ne kadar sürer?

Lazer epilasyonda sure kullanılan cihazdan cihaza değişmektedir. Ancak son jenerasyon lazerlerle Dudak üstü 1 dakikada, her iki koltuk altı 2-3 dakikada temizlenir. Tüm bacak ise ortalama 40-45 dakika sürmektedir. 
 

Seans aralıkları nasıl olmalıdır?

Seans aralıkları yüz için ortalama 4-5 hafta, vücut için 8-10 hafta kadardır ve gittikçe seans aralıkları açılır. Kişinin cilt yapısı ve kıl tipine göre değişiklikler gösterebilir. 
 

Leke ve yanık riski var mı ?

Deriye rengini veren melanin pigmenti fazla ise yani, cilt esmer veya bronzsa etkilenme riski vardır. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde ve güneş banyosundan sonra yapılan uygulamalarda, lazer öncesinde test atışı yapılır. Test atışında komplikasyon görülmesse lazer geçilebilir. 
 

Yaz aylarında Lazer epilasyon uygulaması yapılabilir mi?

Tam koruma sağlayan, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılarak özellikle Nd-Yag türü lazerlerle lazer`e yaz aylarında da devam edilebilir. 
 

Lazer epilasyon Nedir?

Lazer teknolojisi kullanılarak, en kısa sürede en az ağrı ile istenmeyen tüylerden  kurtulma yöntemidir. Kullanılan ışın birbirine paralel giden tek renk ve tek dalga boyunda, gözle görülmeyen ışık demetidir. Etkili olmasının ana prensibi, seçici fototermolizdir. Dalga boyu ve atış genişliği ayarlanmış olan  Alexandrite Lazer ışını, melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl folikülünde ısı enerjisine dönüşür. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur. Lazeri diğer metodlardan ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesidir. FDA, 1997 yılında Lazer epilasyon tedavisinin güvenir bir yöntem olduğunu onayladı. 
 

Seans sayısındaki farkların nedeni nedir?

Gerekli tedavi seansı sayısı, kıl büyümesinin yoğunluğuna ve yerine bağli olarak çeşitlilik gösterir. Vücut kıllarının yaklaşık %30'u anagen dediğimiz normal olarak büyüme fazında bulunur. Geri kalanı uykudadır. Her tedavi seansında büyümekte olan kılların %60-95'i temizlenebilir.
 

Derinin görünümü hakkında neler söylenebilir?


En kolay tedavi edilebilen kombinasyon siyah kıl ve beyaz deri kombinasyonudur. Bununla birlikte, bir çok klinik çalışma beyaz olmayan deride (örn. Hispanik, Orta Dogu ya da Pakistan/Hindistan orijinli insanlarda) kıl gövdesi/kökü ile etrafındaki deri dokusu pigmentasyonu arasındaki farkın genellikle iyi sonuçlara ulaşmak kadar büyük olduğunu göstermiştir.
 

Avantajları neler?

Lazer epilasyon vücudun tüm bölgelerinde rahatça uygulanır. Diğer epilasyon türlerine göre işlem oldukça kısa sürer  Lazer epilasyon  başarıya ulaşma süreci kişisel faktörlere bağlı olarak değişir. Beyaz tenli ve koyu renk tüylenmesi olanlar, esmer ve açık renk tüylenmesi olan kişilere kıyasla daha kısa sürede sonuca varabilirler. 

Tedavinin süresini kısaltmak için, hastaların seans aralarında çıkan tüylere ağda, ip, cımbız gibi yöntemler uygulamamaları gerekir.

Bu yöntemle istenilen sonuca ulaşmak, tekrarlanan seanslarla mümkündür. Tedavi süresinin uzunluğu uygulanan bölge, hastanın yaşı, cilt rengi, hormonal durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir. Cilt rengi açık, kıl rengi koyu olan kişilerde sonuç daha kısa sürede elde edilir. 

Kişilerin hormanal dengeleri, tedavi seyri açısından önemli bir faktördür. Aktif hormonal bozukluğu olan kişilerde vücut yeni kıl kökleri üretebileceği için, bu tedaviden fayda görmeleri çok uzun sürebilir. Bu nedenle önce hormonal denge sağlanmalı, daha sonra  tedaviye geçilmelidir.  lazer epilasyonda olan kıl kökleri tahrip edilebilir. Yeni kıl köklerinin oluşmasının önüne geçilemez. 


Lazer EpilasyondaHangi alanlar tedavi edilebilir?
Hasta epilasyon tedavisi için geldiğinde, doktor hastaya cihazın nasıl çalıştığını anlatır ve hasta için uygun olup olmadığını değerlendirir. Hastaya nasıl etkili olduğunu görmek amacıyla, küçük bir alanda test yapılır. Hasta lazer atışının olduğu alanda etkiyi o anda görür.Test atışı ile yan etki oluşturmayacak en etkili doz tayinide yapılır.

Vücudun bazı kısımları diğer kısımlarından daha duyarlı olup, kızarabilir, hafifçe şişebilir, fakat bunlar da birkaç saat içinde kaybolur. Aşırı uçtaki vakalarda büllenme olabilir, bu da normal olarak bir iki gün içerisinde kaybolur. Deri pigmentasyonunda geçici azalma ya da çoğalmalar olabilir, ancak bu tip olgulara da sık rastlanmaz ve genellikle birkaç ay içerisinde normale döner.

Lazer Epilasyon Ağrısız mıdır?
Şu anda hiç bir epilasyon yöntemi ağrısız değildir.Seans sırasında da cilde paket lastiği çarpmasına benzer bir acı hissi duyulabilmektedir.özellikle çİft soğutucu sİstemler ile ağrı en aza indirimiştir.Ağrı eşiği düşük kişilerde, koyu ve kalın kıllara sahip kişilerde ağrı daha fazla olarak hissedilebilmekle birlikte genellikle lokal anestezi gerektirmeden işlem tamamlanabilmektedir. 

Batık kılların tedavisi için en uygun method hangisidir?
Batık kıllar için en uygun method özellikle ndyag lazerlerdir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Tedavi edilecek bölgenin bronzlaşmamış olması gerekir. Tedavi süresince solaryuma girilmemeli ve işlem yapılacak bölge yüksek koruma faktörlü kremlerle korunmalı. Ayrıca tüy rengini açıcı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

Lazer EpilasyonSeanslar Arasındaki Süre Ne Kadar?
Genel olarak vücut bölgelerinde  8-10 hafta, yüzde 4 - 6 hafta kadardır. Lazerlerde seanslar ilerledikçe bu süre açılır.

Lazer Epilasyonda Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?
Tedavi edilen bölgere hassas davranılmalı. Cildi tahriş edici temizleyiciler ve topical sivilce kremleri kullanılmamalı. 

Lazer Epilasyon yan etkileri nelerdir?
Yapılan araştırmalara göre lazer epilasyon sadece geçici yan etkilere sebep oluyor. Çoğunlukla önemli cilt değişiklikleri gözlenmez. Nadiren hafif kızarma, soyulma olabilir. Meydana gelen kızarıklıklar 24 saatte kaybolur. Çoğu vakada meydana gelen deri reaksiyonları 1 - 2 saatte yok olur. Deri rengi çok koyu olan kişilerde hipopigmentasyon ve hiperpigmentasyon alanları oluşabilir. Cildin en üst tabakasının dökülmesiyle zaman içinde kaybolur.

Kullanılan lazer ışını sadece kıl folikülü tarafından emildiği için, sistematik yayılım yoktur. Sadece uygulanan bölgedeki kıl folükülüne etkiler. Vücudun diğer bölgelerine yayılmaz. Bu ışın UV veya radyoaktif ışınlarla karıştırılmamalı. Yapılan araştırmalar sonucu, bu uygulamada kansorejen herhangi bir etki saptanmamıştır.

Kanser yapıcı etkisi var mıdır?
Tıpta ve özellikle Dermatolojide 1960'lardan beri çeşitli amaçlarla kullanılan lazer ışınları son derece güvenli olup, uzun vadede hiçbir yan etkiye yol açmaz. Kanser oluşturmaz. Lenf, ter, yağ, süt bezleri, üreme organlarına bir etkisi yoktur.

Lazer EpilasyonSeansları ne kadar sürer, seans araları ne kadardır?
Dudak üstü, çene bölgeleri 2 dakika, koltukaltları ve bikini bölgeleri 5-10 dakika, her iki kol 20-30 dakika, bacaklar 40 dakika içinde tümüyle taranabilir.